Saturday 25 May 2013

Rancangan pengajaran harian berpusatkan guru






KAEDAH BERPUSATKAN GURU (MASTERI)


Sekolah           :  Sekolah Menengah Kebangsaan Tanah Merah 1

Subjek             : Lukisan Kejuruteraan.

Tarikh              : 25 April 2013                                                Tingkatan   : 4

Masa                :  8.00-8.40 pagi  [40 minit]                           Kehadirian  : Semua pelajar.

Topik               : Unit 5 - Lukisan Terbantu Komputer

Objektif           :

  Diakhir pengajaran ini,pelajar dapat : 
·         Mentakrifkan lukisan terbantu computer (CAD).
·         Menyenaraikan kelebihan system CAD.
·         Menerangkan fungsi toolbar dan ikon.

Pengetahuana sedia ada          :
·         Membezakan antara lukisan kejuruteraan , ilustrasi dengan lukisan seni.
·         Membezakan lukisan geometri dengan lukisan berkaitan.

Alat bantu mengajar                :
                        ·         Komputer.
                        ·         Projektor.


Langkah Pembelajaran
Langkah
Kandungan
Aktiviti Pembelajaran
(Guru dan Murid)
Bahan/Nota
Set Induksi
5 minit
(8.00 – 8.05)
·   Menarik perhatian pelajar terhadap isi pelajaran
·  Guru mengaitkan pelajaran hari ini dengan pelajaran sebelum ini. 
            > Unit 4 - Geometri.
·  Guru menerangkan pengenalan topik hari ini.
·   Slaid.
·   Kad bergambar.
Langkah 1
5 minit
(8.05 – 8.10)
·   Ulangkaji/ imbas kembali pembelajaran tentang kelengkapan dalam system CAD.
·  Guru memberikan  kuiz kepada pelajar,dan membincangkan jawapan. 
            > Pengayaan– hebat.
            > Pemulihan– sederhana. 
            > Peneguhan - biasa
·  Lembaran kerja.
Langkah 2
10 minit
(8.10 – 8.20)
·   Kelebihan system CAD.
·   Kegunaan draw toolbar dan object snap toolbar.
·  Pelajar dibahagikan kepada 3 kumpulan.
·  Setiap kumpulan diberi masa untuk membincangkan kelebihan CAD, dan ikon dan fungsi toolbar, yang dibincang dengan kelas.
·   Slaid.
Langkah 3   15 minit
(8.20 – 8.35)
·   Ikon dan fungsi toolbar.
·  Setiap kumpulan membuat amali menggunakan computer yang disediakan berdasarkan buku teks dan slaid.
·  Pelajar membuat bentuk-bentuk sambil dipantau oleh guru. 
             > Segi empat (kotak), bulat dan pyramid
·  Buku teks.
·  Slaid.
Penutup         5 minit     (8.35 – 8.40)
·   Membuat rumusan mengenai isi pembelajaran.
·  Soal jawab antara guru dan pelajar. 
             > Takrif AutoCAD.
             > Kelengkapan system CAD.
·  Guru menerangkan serba sedikit tentang pembelajaran akan datang.
·  Guru memberi kerja rumah  kepada murid.
·   Lembaran kerja.

No comments:

Post a Comment